Blog lékárny > Desatero rad pro klidný spánek

Blog lékárny

Petra_K_titulka2b2015small

Desatero rad pro klidný spánek

V dnešní rušné době trápí poruchy spánku stále více lidí. S přibývajícím věkem se ale doba spánku zkracuje přirozeně. V těle totiž dochází k úbytku hormonu zvaného melatonin, který plní funkci regulátoru spánku. Nejvíce hormonu produkuje lidský mozek v noci, čímž dává tělu signál, že nastal čas vyhrazený k odpočinku a tím i obnově tělesných a duševních funkcí. Člověk by si měl proto uvědomit, že porovnávat dobu, po kterou spal před třiceti lety a po kterou spí nyní, nemá smysl. Důležité je, zda se ráno cítíte svěží a odpočatí. Problém nastává až v momentě, kdy si organismus dostatečně neodpočine a tělo i mysl se cítí unaveně. Teprve v takovém případě je potřeba vyhledat odborníka, který dotyčnému s jeho problémy pomůže.

Odborná pomoc ovšem nespočívá pouze v předepsání léků na spaní (hypnotik). Hypnotika by měla sloužit pouze k překonání počátečního spánkového nedostatku a měla by být používána maximálně několik týdnů. Léčba nespavosti by měla být zahájena především správnou diagnostikou nemoci, podrobným rozborem problému, zjištěním okolností vzniku, doby trvání apod. Pokud se jedná o počínající potíže se spánkem, můžete se s důvěrou obrátit na svého lékaře či lékárníka. V případě závažnějších problémů, u kterých běžná terapie nestačí, je dobré vyhledat specialistu, a to buď psychologa či psychiatra, nebo odborníky v tzv. "spánkových laboratořích". V Olomouci je pacientům k dispozici Laboratoř spánkové medicíny FN Olomouc, která je součástí Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy.

Jak již bylo zmíněno, lehčí poruchy spánku můžete řešit i se svým lékárníkem. V naší lékárně máme k dispozici konzultační místnost, kde s Vámi můžeme v klidu a soukromí probrat závažnost Vašeho problému a pokusit se navrhnout jeho řešení. U starších pacientů, kteří obvykle užívají velké množství léků a doplňků stravy, může být příčinou nespavosti i nevhodné načasování užití těchto přípravků. Je proto dobré zkontrolovat dávkování všech léků, které pacient užívá. S touto kontrolou Vám také rádi pomůžeme.

Kromě hluku, světla a dalších nepříznivých vnějších vlivů mohou spánek narušovat i další okolnosti. S trochou nadsázky tak můžeme říci, že někdy lze drahá a pro tělo nevhodná hypnotika nahradit špunty do uší či hustšími závěsy. Pokud je však užití podpůrných léků nevyhnutelné, mělo by se začít s přírodními přípravky, které jsou pro tělo šetrnější a nenarušují spánkovou architekturu (přirozený průběh spánku) tak, jako syntetická hypnotika. Klasickým pomocníkem je bylinka Kozlík lékařský (lat. Valeriana officinalis). Na trhu je k dostání v různých podobách, např. v čajových směsích, tobolkách nebo ve formě tinktury, kterou připravujeme přímo v naší lékárně. Mezi další účinné látky, využívající se pro své zklidňující účinky patří především silice meduňky, mučenky, chmelových šištic, lnu a dalších. Přírodní přípravky určené nespavcům obvykle obsahují kombinaci těchto bylin. Můžete je užívat ve formě čajů či tobolek. Každý člověk, trpící problémy se spánkem by měl mít na paměti, že každodenní užívání hypnotik není vhodné a je až krajním řešením. Trpíte-li potížemi se spánkem, nebojte se vyhledat pomoc a o svém problému otevřeně mluvit. Pro začátek by si měl každý člověk osvojit "Desatero pro klidný spánek":

1. Místnost, ve které spím, je určena pouze a jen pro spánek, není v ní televize, rádio ani počítač.

2. Teplota v místnosti nepřekračuje 21°C.

3. V místnosti je dostatečná tma a ticho. Nejsou zde tikající hodiny.

4. Spím na pohodlném lůžku s kvalitní matrací.

5. Chodím spát, až když se cítím unavený.

6. Nechodím spát přes den.

7. Během dne se snažím být fyzicky aktivní.

8. Ve večerních hodinách jím spíše lehká jídla, a to nejméně hodinu před ulehnutím.

9. Před spaním nepiji kávu, černý čaj a jiné nápoje obsahující kofein. Neužívám přípravky podporující bdělost a další nevhodné léky.

10. Pokud je potřeba, hypnotika užiji až poté, co se mi nedaří usnout nejméně 30 minut. (nikdy neužívám hypnotika "pro jistotu")


+ Nový příspěvek  |  Zpět na blog