Článek: Bolest hlavy, migréna

Bolest hlavy a její příčiny

Bolest hlavy může vznikat z mnoha různých příčin. Může se jednat o začínající chřipku nebo nachlazení, či pouze krátkodobou únavu nebo stres. Bolest hlavy může nastoupit i při nedostatečném pitném režimu a u žen často doprovází menstruaci. Pokud však trpíte bolestí více než 15 dnů v měsíci, je třeba navštívit lékaře, poněvadž se jedná o bolest chronickou, a její řešení předpokládá nasazení správných léků proti bolesti hlavy dle úvahy lékaře.

Migréna

Migréna není klasická bolest hlavy. Jedná se o různě intenzivní záchvatovitou bolest, většinou jednoho místa, nebo jedné poloviny hlavy, která se může šířit a postupně zesilovat. Migréna obyčejně bývá doprovázena dalšími příznaky, např. nevolností a zvracením, citlivostí na světlo nebo depresí. Nejčastějším spouštěčem migrény je únava a nedostatek spánku, stres, nedostatečný pitný režim, menstruace nebo změny počasí. Lehčí formy migrény je možné stejně jako běžnou bolest hlavy tlumit volně prodejnými léky proti migréně (analgetiky). Specifičtější medikaci musí řešit lékař, který určí nejvhodnější léky na migrénu.

Volně prodejné léky na bolest hlavy, léky na migrénu bez předpisu

Pokud chceme migrénám předcházet, je třeba dopřát si kvalitní, alespoň 7 hodin dlouhý spánek. Vyhýbat se hlučným, nevětraným a zakouřeným místům a dodržovat dostatečný pitný režim. Pokud i tak přijde bolest hlavy pomohou již zmíněné volně prodejné léky na bolest hlavy.

Paracetamol, obsažený např. v léku Paralen, Panadol, Paramax aj. je látka, která méně dráždí žaludek než ostatní volně prodejné prášky na bolest hlavy. V omezeném množství ho mohou užívat i těhotné a kojící ženy a děti. Pro pacienty s váhou nad 70 kg je doporučeno dávkování 2 tablety léku proti migréně najednou. Je však třeba nepřekračovat maximální denní dávkování 8 tablet volně prodejných léků proti bolesti hlavy.

Ibuprofen (Ibalgin, Nurofen, Ibumax, Apo-ibuprofen) je hojně využíván pro své dobré protizánětlivé a analgetické účinky. Užívat ho v nízkém dávkování mohou děti, v omezeném množství a krátkodobě i kojící. V těhotenství je kontraindikován. Podobné účinky má i Diclofenac (Voltaren, Veral, Diclofenac AL). Mezi volně prodejné léky na bolest hlavy patří i Kyselina acetylsalicylová (Aspirin, Acylpirin), která může být užívána dětmi až od dvanácti let.

Silnějšího účinku v boji s migrénou dosáhneme při užití kombinace léčivých látek, např. paracetamolu s kofeinem (Paralen extra, Panadol extra), nebo kombinací paracetamolu, kyseliny acetylsalicylové a kofeinu (Migralgin). Nicméně, dlouhodobé užívání léků na migrénu bez předpisu je nevhodné z důvodu vysokého rizika poškození žaludeční sliznice.