Článek: Bolest zubů

Předcházejte bolesti zubů

Bolesti zubů lze předejít pravidelnými návštěvami stomatologa, a především důslednou zubní hygienou. Pokud se však bolest zubů dostaví, bývá velice nepříjemná a silná. Nejčastěji jde o neléčený zubní kaz, může se jednat i o zánět apod. Bolest nejspolehlivěji odstraní analgetika, která jsou zároveň protizánětlivá a nejlépe mají i prodloužený účinek. Vedle klasických léků proti bolesti zubů může pomoci např. i hřebíček, který působí jako lokální anestetikum, díky obsahu látky eugenol. K dostání je hřebíčkový olej, který dané místo znecitliví a bolest utlumí. Z bylin může být nápomocná i šalvěj a její výluh, který se při bolesti a zánětu zubů kloktá. Bolavé místo je třeba chladit buď speciálními chladícími polštářky, nebo kostkami ledu v igelitovém sáčku, zabalenými v suchém šátku či utěrce.

Doporučujeme mít v domácí lékárničce pro tyto účely alespoň jedno balení volně prodejných prášků na bolest zubů. Budete tak připraveni i na tyto situace.

Které volně prodejné léky na bolest zubů doporučujeme?

Na trhu je celá řada prášků na bolest zubů, které nevyžadují lékařský předpis. Nejčastěji vyhledávaná je látka ibuprofen, obsažená např. v léku Ibalgin, Nurofen, Ibumax, Apo-ibuprofen aj. Má dobré protizánětlivé a analgetické účinky. Užívat ho v nízkém dávkování mohou děti, v omezeném množství a krátkodobě i kojící. V těhotenství je kontraindikován. Podobné účinky má i Diclofenac (Voltaren, Veral, Diclofenac AL). Mezi volně prodejné léky nejen na bolest zubů patří i Kyselina acetylsalicylová (Aspirin, Acylpirin), která může být užívána dětmi až od dvanácti let.

Paracetamol, obsažený např. v léku Paralen, Panadol, Paramax aj. je látka, která méně dráždí žaludek než ostatní volně prodejné léky na tlumení bolesti. V omezeném množství ho mohou užívat i těhotné a kojící ženy a děti. Pro pacienty s váhou nad 70 kg je doporučeno dávkování 2 tablety najednou. Je však třeba nepřekračovat maximální denní dávkování 8 tablet. Silnějšího účinku dosáhneme při užití kombinace léčivých látek, např. paracetamolu s kofeinem (Paralen extra, Panadol extra), nebo kombinací paracetamolu, guaifenesinu a kofeinu (Ataralgin). Nicméně, dlouhodobé užívání léků na bolest zubů je nevhodné z důvodu vysokého rizika poškození žaludeční sliznice. Pokud je bolest intenzivní několik za sebou jdoucích dní, je třeba vyhledat pomoc odborníka. Analgetické léky neřeší konkrétní zdravotní problém, pouze potlačují jeho příznaky.