Článek: Bolest zubů

Předcházejte bolesti zubů

Bolesti zubů lze předejít pravidelnými návštěvami stomatologa, a především důslednou zubní hygienou. Pokud se však bolest zubů dostaví, bývá velice nepříjemná a silná. Nejčastěji jde o neléčený zubní kaz, může se jednat i o zánět apod. Bolest nejspolehlivěji odstraní analgetika, která jsou zároveň protizánětlivá a nejlépe mají i prodloužený účinek. Vedle klasických léků proti bolesti zubů může pomoci např. i hřebíček, který působí jako lokální anestetikum, díky obsahu látky eugenol. K dostání je hřebíčkový olej, který dané místo znecitliví a bolest utlumí. Z bylin může být nápomocná i šalvěj a její výluh, který se při bolesti a zánětu zubů kloktá. Bolavé místo je třeba chladit buď speciálními chladícími polštářky, nebo kostkami ledu v igelitovém sáčku, zabalenými v suchém šátku či utěrce.

Doporučujeme mít v domácí lékárničce pro tyto účely alespoň jedno balení volně prodejných prášků na bolest zubů. Budete tak připraveni i na tyto situace.

Které volně prodejné léky na bolest zubů doporučujeme?

Na trhu je celá řada prášků na bolest zubů, které nevyžadují lékařský předpis. Nejčastěji vyhledávaná je látka ibuprofen, obsažená např. v léku Ibalgin, Nurofen, Ibumax, Apo-ibuprofen aj. Má dobré protizánětlivé a analgetické účinky. Užívat ho v nízkém dávkování mohou děti, v omezeném množství a krátkodobě i kojící. V těhotenství je kontraindikován. Podobné účinky má i Diclofenac (Voltaren, Veral, Diclofenac AL). Mezi volně prodejné léky nejen na bolest zubů patří i Kyselina acetylsalicylová (Aspirin, Acylpirin), která může být užívána dětmi až od dvanácti let.

Paracetamol, obsažený např. v léku Paralen, Panadol, Paramax aj. je látka, která méně dráždí žaludek než ostatní volně prodejné léky na tlumení bolesti. V omezeném množství ho mohou užívat i těhotné a kojící ženy a děti. Pro pacienty s váhou nad 70 kg je doporučeno dávkování 2 tablety najednou. Je však třeba nepřekračovat maximální denní dávkování 8 tablet. Silnějšího účinku dosáhneme při užití kombinace léčivých látek, např. paracetamolu s kofeinem (Paralen extra, Panadol extra), nebo kombinací paracetamolu, guaifenesinu a kofeinu (Ataralgin). Nicméně, dlouhodobé užívání léků na bolest zubů je nevhodné z důvodu vysokého rizika poškození žaludeční sliznice. Pokud je bolest intenzivní několik za sebou jdoucích dní, je třeba vyhledat pomoc odborníka. Analgetické léky neřeší konkrétní zdravotní problém, pouze potlačují jeho příznaky.
Rezervace eReceptu online