Mujlekarnik.cz > Zajímavosti > Osteoporóza

Zpět na zajímavosti

Osteoporóza

Osteoporóza nebo-li řídnutí kostí je často nazývaná tichou epidemií- zhoršující se kvalita kostí nebolí a neobtěžuje, projeví se až zlomením kostí, kdy už je na prevenci a péči o kostní tkáň pozdě. V řídnoucích kostech dochází k úbytku vápníku a jiných minerálů a zvyšuje se nebezpečí zlomenin.

Osteoporóza nebo-li řídnutí kostí je často nazývaná tichou epidemií- zhoršující se kvalita kostí nebolí a neobtěžuje, projeví se až zlomením kostí, kdy už je na prevenci a péči o kostní tkáň pozdě. V řídnoucích kostech dochází k úbytku vápníku a jiných minerálů a zvyšuje se nebezpečí zlomenin. Osteoporóza se také často projevuje bolestmi zad.

Příčinou řídnutí kostí je nejen vyšší věk a menopauza (často si lidé mylně myslí, že osteoporóza se týká jen žen), ale i podvýživa a nedostatek pohybu.

Existuje mnoho faktorů, které negativně ovlivňují stavbu vašich kostí, mnohé z nich však můžete sami ovlivnit a změnit k lepšímu. Příkladem nepříznivých faktorů je dieta chudá na vitamíny nebo dieta zcela bez mléčných výrobků, kouření, přemíra konzumace alkoholu a nadměrný příjem kávy.

Výstavbu kostní tkáně ovlivníme výživou nejvíce v prvních třiceti letech života, kdy je jejich výstavba nejaktivnější. Přitom však platí, že i v pozdějším věku je třeba o své kosti dbát a dodávat jim potřebný vápník a vitamin D.

Vápník je minerální látka, která je potřebná v těle nejen pro tvorbu kostí a zubů, ale i pro srážlivost krve, stahy svalů a přenos nervových impulzů. Nejlepším zdrojem vápníku je mléko a zakysané mléčné výrobky. Ty jsou jako zdroj vápníku nenahraditelné! I mezi mléčnými výrobky však najdeme vyjímku: tavené sýry nelze považovat za dobrý zdroj vápníku, obsahují totiž vysoký podíl fosforu, který omezuje vstřebávání vápníku v organismu. Vápník čerpáme i z některých druhů zeleniny, například z květáku, růžičkové kapusty či brokolice. Jiné druhy zeleniny sice také obsahují dostatek vápníku, ale jeho vstřebatelnost je nedostatečná (například ze špenátu, rybízu či angreštu se vstřebá jen 5 % obsaženého vápníku. Vápník je v nich totiž vázán v těžko rozpustných a stravitelných sloučeninách). Stejně tak obiloviny či pečivo z celozrnné mouky vápník sice obsahují, ale jeho vstřebatelnost v organismu není příliš vysoká. Optimální dávka vápníku je 1500 mg denně. Naše populace běžně konzumuje pouze 500 mg, maximálně 1000mg vápníku denně. Je proto vhodné podávat vápník i ve formě doplňků stravy, jejichž nabídka v lékárnách je široká. Optimální přípravky jsou takové, které kromě vápníku obsahují i vitamin D, který je pro zabudování vápníku do kostí nezbytný.

Přísun vápníku a vitamínu D není jediný zásadní krok v prevenci osteoporózy. Velkým bojovníkem proti řídnutí kostí je také pravidelný pohyb a cvičení. Jaká sportovní aktivita je ta pravá? Základem by měla být pravidelná svižná chůze, ideálně každý den trvající alespoň 30 minut. Procházka přírodou po louce a lesní cestě představuje nejlepší povrch pro vaši chůzi. Velice vhodnou sportovní činností je i plavání. Posiluje téměř všechny svaly těla a přitom téměř nezatěžuje kosti. Doporučuje se při plavání střídat plavecké styly, abyste prostřídali všechny svalové skupiny.

Využijte možnosti bezplatných konzultací v Lékárně U Pöttingea, Palackého 3, Olomouc nebo v naší online poradně na www.mujlekarnik.cz.

Autor: Mgr. Monika Malovaná.








Rezervace eReceptu online