Článek: Rýma

Rýma

Jak na rýmu

Rýma, společně s kašlem, horečkou a bolestí v krku patří k nejčastějším příznakům onemocnění horních cest dýchacích. V chladných měsících se toto onemocnění vyskytuje nejčastěji. Akutní rýma, která je součástí běžného nachlazení, se léčí mírněním projevů rýmy. Typickým projevem rýmy je sekrece (tečení) z nosu a často také pocit ucpaného nosu vlivem zduřené (nateklé) nosní sliznice. Kvůli rýmě také velmi často může bolet hlava.

Jak se zbavit rýmy?

Důležité je zvlhčovat nosní sliznici, k tomuto účelu se používají roztoky chloridu sodného (mořská voda). Přípravky proti rýmě obsahující mořskou vodu jsou dostupné v mnoha variantách, hlavní rozdělení je na roztoky isotonické a hypertonické. Isotonické nosní sliznici regenerují a zvlhčují. Hypertonické navíc pomáhají zmírnit ucpání nosu. Výhodou těchto přípravků je možnost jejich dlouhodobého používání.

Další skupinou léků proti rýmě jsou přípravky (např. Nasivin, Olynth, Otrivin), které se doporučují v případě hodně ucpaného nosu. Poměrně spolehlivě nos uvolní a uleví od tohoto častého projevu rýmy. Důležitým upozorněním u těchto přípravků je, že se můžou používat pouze krátkodobě (5-7 dnů). Pro malé děti (kojenci, batolata) je ucpaný nos velmi nepříjemný, může způsobit problém s přijímáním potravy (hlavně u kojených dětí).

Proti rýmě pomáhá i kombinace přípravků z těchto dvou popsaných skupin. Nejdříve je vhodné nastříkat mořskou vodu, sliznice nosu se tím zvlhčí, vyčistí a potom se nastříká přípravek, který působí na uvolnění ucpaného nosu (např. Nasivin, Olynth, Otrivin) V podstatě je téměř jedno, který si vyberu, jejich účinek je velmi podobný.

Rýma nemusí být pouze akutní, ale může být i dlouhodobá nebo alergická. Pokud potíže přetrvávají delší dobu (14 dnů a déle) a nereagují na běžnou léčbu, je dobré se vždy poradit s lékařem.

V neposlední řadě je potřeba nezapomínat na režimová opatření, mezi které patří dostatečný příjem tekutin, odpočinek a klidový režim, spánek. Účinek těchto opatření je často podceňován a mnohdy pomohou více než cokoliv jiného.

Proč nakupovat právě u nás?

Výhodná cena, rychlost vyřízení objednávky, odborný konzultační servis, odměny za Vaši přízeň. Zařaďte se i Vy mezi 99% našich spokojených zákazníků, kteří nám důvěřují.