Článek: Vši a hnidy. Jak se jich zbavit?

Vši a hnidy. Jak se jich zbavit?

Jak se zbavit vší?

Veš dětská je malý živočich, který měří asi 3 milimetry. Patří mezi bezkřídlý hmyz, který parazituje u člověka ve vlasaté části hlavy. Její životní cyklus trvá asi 30 dní. Samička pokládá vajíčka, jinak řečeno hnidy, přímo na pokožku hlavy. Jsou pevně přilepeny na vlasy a za zhruba týden se z nich vylíhnou larvy, které sají krev a způsobují úporné svědění. Většinou veš trápí děti ve věku 2-9 let. Především se ukládá za ušima, nad čelem a v týle. Dítě je nervózní a nezvládá se soustředit, v noci nespí a neustále se škrábe na hlavě.

Jak na vši a hnidy?

Hnidy jsou na vlasech pevně přichyceny a odstranit jdou pouze mechanicky, tedy vyčesáváním speciálním hřebenem. Je třeba pořídit také vhodný šampon na vši, nebo sprej, který dnes obsahuje především olejové látky. Způsobí udušení vši a tím její smrt. Dříve dostupné šampony nebo spreje s insekticidními látkami dnes již nejsou dostupné, jelikož jsou na ně dnešní vši rezistentní.

Šampon se dle dávodu nanese na vlasovou část hlavy a řádně smyje. Celý proces se opakuje opět po 8-10 dnech, mezitím je třeba pravidelně vyčesávat speciálním hřebínkem hnidy. Hřeben bývá často součástí balení šamponu, nebo s dá pořídit i samostatně. Celý proces je třeba doplnit důkladnou desinfekcí veškerého ložního prádla, oblečení i dalších denně používaných předmětů.

Pokud víte, že se ve Vašem okolí vši vyskytují, je vhodné aplikovat do vlasů rostlinné oleje, jako je tea tree nebo eukalyptový olej, které vši odpuzují. Na trhu jsou k dostání i tzv. preventivní šampony či spreje proti vším.